منظور از محصول تبلیغاتی چیست؟

منظور از محصول تبلیغاتی چیست؟

 

 

 

 

همه ما در مورد محصولات تبلیغاتی شنیده ایم. همه می دانیم محصولات تبلیغاتی چه هستند یا چه کاری انجام می دهند؟ طبق تعریف ویکیپدیا، "کالا های تبلیغاتی، اقلام تبلیغاتی، محصولات تبلیغاتی، هدایای تبلیغاتی و هدایای بازرگانی، کالا هایی با لوگو و برند هستند که در برنامه های بازاریابی و ارتباطات استفاده می شوند. آنها برای ترویج یک شرکت اهدا می شوند". یک تعریف کاملا ساده و منطقی.

پس تفاوت بین یک "محصول تبلیغاتی" و یک محصول ساده با لوگوی چاپ شده بر روی آن، دقیقا در چیست؟ آیا واقعا تفاوتی با هم دارند؟ در درجه اول، همه ما می دانیم محصول تبلیغاتی چیست. یک خودکار تبلیغاتی یا مداد (یا یک کالای دیگر) با یک لوگوی چاپ شده بر روی آن که در راه ترویج یک شرکت یا سازمان خاص، یک رویداد خاص و یا موارد دیگر استفاده می شود. اما آیا دنیای کالاهای تبلیغاتی بیشتر از اینهاست؟

آیا به نظر شما فنجان استارباکس هم یک محصول تبلیغاتی است؟

بیایید همان استارباکس را در نظر بگیریم. محصول شان چیست؟ آنها قهوه می فروشند (و یک سری غذاهای گران دیگر، اما به خاطر اینکه بحثی پیش نیاید می گوییم فقط قهوه). قهوه را داخل چی می ریزند؟ لیوانی که لوگوی خودشان بر روی آن چاپ شده است. چرا باید بر روی لیوان خودشان لوگو چاپ کنند؟ "برای ترویج بیشتر". مردم نوشیدنی شان را می خرند، از فروشگاه خارج می شوند، و محصول آنها را جلوی چشم بقیه مصرف کنندگان احتمالی این طرف و آن طرف می برند، و جای تعجبی ندارد اگر افراد دیگر هم برند آنها را روی لیوان ببینند و بخواهند امتحانش کنند. آیا این لیوان کاغذی هم یک محصول تبلیغاتی است؟

آیا در این صورت کوکاکولا هم یک محصول تبلیغاتی محسوب می شود؟

یک قوطی کوکا چی؟ خود محصول که یک نوشیدنی است، پس قوطی آن چی؟ یک قوطی رنگارنگ که لوگوی آنها به طور واضح بر روی آن چاپ شده تا محصول را بیشتر ترویج کند. باز هم همان سناریوی استارباکس: مردم صرفا با نوشیدن یک قوطی کوکا کولا، سهوا برند را همه جا گسترش می دهند. بنابریان می توان گفت قوطی نوشابه هم یک محصول تبلیغاتی است؟

قبل از اینکه به این سوال ها جواب بدهید، یکبار دیگر تعریف محصولات تبلیغاتی را که در بالا ذکر شد بخوانید. اگر یک "محصول تبلیغاتی"، کالایی با لوگوی چاپ شده است که در کمپین های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد تا محصول مورد نظر را ترویج کند، پس چرا یک لیوان کاغذی یا یک قوطی نتوانند از لحاظ فنی، یک محصول تبلیغاتی باشند؟

حالا بر گردیم به سوال اصلی : آیا ما می توانیم بین یک محصول تبلیغاتی و یک محصول عادی تفاوت قائل شویم؟ من فکر می کنم بدون در نظر گرفتن محصولاتی که می دانیم محصولات تبلیغاتی واقعی نیستند، نمی توانیم یک تعریف عمومی برای محصولات تبلیغاتی داشته باشیم. در واقع، من فکر می کنم «تعریف» محصولات تبلیغاتی یک ایده انتزاعی است که در طول زمان از طریق تجربیات ما شکل گرفته است، و به ما این امکان را می دهد که یک محصول را محصول تبلیغاتی در نظر بگیریم  و یک محصول را نه. با این حال، فکر می کنم باز هم بدون در نظر گرفتن محصول مورد نظر، نمی توان با قطعیت نظر داد

 

ارسال نظر
 
 
 
   
ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
 به این مقاله چه امتیازی میدهید ؟